PROTEINOVÁ DIETA
20 LET NA TRHU
bez odborného dohledu
a s on-line poradnou MUDr. Miloše Rýce
Poradna

Poradna

Chcete se na něco zeptat a očekáváte rychlou a fundovanou odpověď přímo od MUDr. Miloše Rýce?
Zeptejte se zde!

Vladislava | 11. srpna 2021, 21:41


Cíl do konce roku mám 65 kg. Je to reálné? Ale ráda bych zhubla ještě víc.

Teoreticky ano, ale jde o poměrně velkou redukci, u které bychom raději viděli odborný dozor. Můžete to konzultovat s mojí výživovou poradkyní na 731 612 705, Dr RYC

Tamara | 31. července 2021, 08:22


Dobrý den ,chtěla bych začít s dietou, můžete mi poradit co vše si mám nakoupit na první fázi na týden? A jaký je časový interval mezi jídly ? Děkuji

Dobrý den, postupujte, prosím, přesně podle instrukcí uvedených na našich webových stránkách. Je to tam popsané velmi srozumitelně (odkaz HUBNUTÍ VE TŘECH ETAPÁCH). Intervaly mezi jídly jsou stejné jako při běžném stravování (snídaně, oběd, večeře, plus dopolední NEBO odpolední svačina). Team DIETALEGRE

Marie | 18. června 2021, 10:23


Dobry den, pane doktore. Je mozne u vasi diety konzumovat taky 5 jidel denne jako je to u jinych znacek? (napr. Ketomix, Ketodiet atp ). Mela jsem pred casem dietu od konkurence a na tech 5 jidel jsem zvykla, bojim se, ze po 4 by mela hlad. Zaroven se chci zeptat, co si myslite o konkurenci, mela jsem moznost porovnat s vasimi vyrobky a chutove nic moc. Dekuji.

Dobrý den, většina "konkurence" jsou naši plagiátoři. Liší se jen mírou sprostoty s jakou vykrádají naše nápady (někteří alespoň lehce pozmění náš text, jiní si nedávají ani tuhle práci a opíšou to, třeba i s gramatickými chybami). Čest výjimkám a dietním konkurenčním programům, které existují nezávisle na nás. Zdravou konkurenci vítáme a vážíme si jí. Loupežníků nikoliv. Ale to je česká realita, potvrzující staré přísloví: "Čím hloupější sedlák, tím větší brambory". Tradiční česká nenažranost a blbost vedla řadu "konkurentů" k nápadu začít si proteinová jídla vyrábět. Chuťová kvalita tomu ve finále odpovídá zcela přesně - podle mě je to většinou nepoživatelné. Know how je ve všem a nejde ho přeskočit (v našem případě se to Čecháčkům zatím nepodařilo šlohnout, tak to pastí, jak to pastí).
5 jídel paušálně nedoporučujeme, protože to - třeba ve vašem případě - není vůbec potřeba. Naše konkurence to doporučuje kvůli výdělku, protože problematice ketogenní diety z medicínského hlediska vůbec nerozumí a jen opisuje a "optimalizuje" zisk. Na straně druhé pacientům, kteří paušálně 5 jídel nepotřebují, povolujeme páté jídlo dle potřeby, tedy v případě hladu. Dr RYC

Marcela | 10. června 2021, 13:38


Dobrý den pane doktore,
předem Vám chci poděkovat za dřívejší odpověď na můj dotaz. Povedlo se mi zhubnout na 57 kg z dřívějších 62kg, na kterých jsem se zasekla. Jsem moc spokojená. Sice jsem si musela fáze o něco ještě prodloužit, abych toho dosáhla, ale vůbec mi to nevadilo a nebyl s tím problém. Jen ještě dodržuji po správnosti 3. fázi (2+2), aby byla správně dlouhá, zbývají mi do konce 4 dny. A pak to chci udržovat.
Chtěla jsem se zeptat: kontroluji si výsledky hubnutí na bioimpedanční váze (Omron BF-511), kterou mám doma. A trochu mě zaskočili hodnoty, když se mi ze dne na den zvýšil tělesný tuk 27,7 na 29 a svaly mi klesly z 31,2 na 30. Je to možné, že najednou mi jde tuk nahoru, když opravdu vaší dietu poctivě a striktně dodržuji? A je to ze dne na den? A druhá otázka jaká je ideální hodnota viscerálního tuku? Mám ho na hodnotě 5. Když jsem kdysi držívala dietu klesl mi i na hodnotu 4. Teď nějak dolů moc nejde. Jinak ještě pro přesnost uvádím věk 42 let, výška 162cm a váha 57kg.
Moc děkuji.

Především jsem rád, že cíle bylo dosaženo. K Vašim dotazům: Musíte si uvědomit, že lidský organismus je dynamická jednotka, kde se neustále všechno mění. Současná medicína k ní nadále přistupuje přísně stacionárně - teď vás zvážíme, teď váš odebereme... dynamiku nelze ze stacionárního pohledu postihnout, stejně jako nelze z jedoucího auta pozorovat jeden nehybný bod. Takže se na to musíme podívat globálněji: 1) Ze všeho nejvíce nás zajímá tuk, neboť obezitu nedefinuje kilogramová hmotnost, ale zmnožení tukové tkáně v organismu, 2) Ten tuk je v organismu rozdělen různě - u někoho více ve formě podkožního tuku, u jiného spíše ve vnitřních orgánech (to je ten viscerální tuk), 3) Ten, kdo má tendenci ukládat tuk do oblasti břicha (typ jablko), má obvykle větší sklon k hromadění viscerálního tuku a je více ohrožen kardiovaskulárními chorobami, ten, kdo spíše do boků (typ hruška) je esteticky méně působivý, ale bude tu strašit déle (má menší sklon ukládat tuk do vnitřních orgánů a tím má i nižší míru kardiovaskulárního rizika). 4) Impedanční váha všechno, co nemá kam zařadit, dá do kolonky "tuk", takže to někdy dává hausnumera, o kterých píšete, 5) Svalová tkáň může po dietě jít trochu dolů, proto je třeba se začít PRAVIDELNĚ hýbat, což je nejlepší prevence jojo efektu a také cesta k nárůstu svaloviny.
Takže se nestresujte a teď se hlavně naučte pravidelně cvičit (běhat, plavat, atd). Dr RYC

Pavla | 30. května 2021, 13:28


Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, jak to udělat dále s dietou, když ji na 1 den poruším? Blížím se již pomalu ke konci. Zhubla jsem ze 63kg na 59kg. Ještě bych ráda dala dolů 2 kg na 57kg. Držela jsem 2. fázi (4+1) 14 dní, 3 fázi (2+2) chci držet 4 týdny. Jsem přesně v polovině 3 fáze. do konce mi zbývá ještě 14 dní. Jsem ale pozvaná příští týden na svatbu. Pozvání jsem nečekala. Bylo to narychlo. Jak to mám ohledně diety pak udělat, když ji najednou takhle poruším? Vyhodí mě to hodně z hubnoucího režimu? Vím, že teď už to půjde velmi pomalu a ráda bych to samozřejmě udržovala, při dietě se cítím skvělě a nikdy mi tuk nešel tak rychle a dobře dolů, jako touto dietou. Mám i lepší krevní testy a celkově se cítím velmi spokojená s lepším sebevědomím. Jen mám strach z takového najednou rychlého vykolejení z režimu. Co byste mi poradil? Jinak mi je 43 let a měřím 162 cm, počáteční váha byla 63 kg zatím jsem zhubla na 59kg a ráda bych ještě 2 kg na 57kg.
Za odpověď přede děkuji.

No, jste už na normální hmotnosti a nepůjde to dolů tak, jak si představujete. Na svatbě se nemůžete nacpat jako byste na dietě nebyla, s trochou střídmosti si dejte to, co ostatní (ale ne dezert, nic sladkého, s alkoholem velmi mírně) a po akci se vraťte na 3 dny do 1. etapy (3 proteinová jídla a jedno pravé). A pak už to dojeďte tak, jak píšete, ale neplašte, pokud už Vás tělo nepustí tam, kam chcete. Hlavně buďte trpělivá v poslední, 3. etapě, v té buďte delší dobu, aby se Váš organismus měl čas adaptovat na novou hmotnost. Dr. Ryc

Aneta | 26. května 2021, 14:26


Dobrý den,
mám otázku v první etapě jsem zhubla z 58kg na 53kg (za 3 týdny). Teď jsem již ve druhém týdnu druhé etapy a váha mi vůbec neklesá. Je nějaká možnost, že půjde ještě dolů nebo už ne?
Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den, to je normální, neb jde o etapu udržovací a stabilizační. Pokud chcete ještě kilo - dvě dát dolů, pak se musíte vrátit do první etapy. Dr. RYC

Karin | 13. května 2021, 09:25


Dobrý den. Původní váha 77 kg, nyní 69 kg. První fázi jsem držela 6 týdnů a dolů šlo 7 kg. Druhou fázi již včetně pohybu držím 3 týdny, úbytek 1 kg. Ráda bych se zeptala, zda druhá fáze musí trvat celých 12 týdnů? V první odpovědi jste mi uvedl, že druhou fázi mám držet měsíc, to jsme byli domluveni na 3 týdnech první fáze a dalších 2 týdnech pořád první fáze, ale s přidáním ovoce. Pak jsme ještě týden první fáze přidali a tím pádem vzniklo celkem 6 týdnů první fáze.
Dále po přidaném pohybu (kolo apod) mívám někdy více hlad a někdy potřebuji dodat ještě jídlo k 2+2. Je jedno, zda zvolím např ovoce, jogurt či třetí proteinové jídlo, např palačinku?
Moc děkuji za odpověď a jsem ráda, že už i okolí zpozorovalo změny a chválí mě.
Přeji pěkný den.

Skvělé! Především je třeba si uvědomit, že jste prakticky na normální hmotnosti a žádný další razantní úbytek hmotnosti už nepřijde (a ani se o něj nesnažte). V teorii má každá následující etapa trvat 2x delší dobu, než kolik trvala ta předchozí, ale ve vašem případě to můžeme zkrátit, protože už jste do jídelníčku zavedla ovoce, takže váš organismus se nestavuje zpět na sacharidy, takže bohatě postačí 4-6 týdnů. Co se týče pocitů hladu, píšete to správně, můžete použít kousek ovoce, jedno proteinové jídlo navíc, misku zeleniny nebo nízkotučný jogurt. Pozdravuji, Dr RYC

Marcela | 21. dubna 2021, 19:47


Dobrý den pane doktore,
již dříve v minulosti jsem zkoušela párkrát vaší dietu, byla jsem vždy naprosto spokojená, podařilo se mi dosáhnout redukce, cítila jsem se naprosto skvěle, upravily se mi i hodnoty v krevním obraze. Dokázala jsem to i docela udržet, ikdyž někdy s malými výkyvy. Po určité době mi však váha opět časem stoupla nahoru. Za což jsem se hrozně styděla a nadávala si. Podařilo se mi teď zhubnout ze 70 kg na 62 kg, (za dobu 60 dní), jen v rámci kompletní změny jídelníčku a stravování dle zásad zdravé výživy. Bylo to ale hodně náročné. Váha se mi teď ale na těch 62 kg zasekla a nejde dál dolů, ať dělám co dělám. Proto bych chtěla zkusit ještě malou redukci pomocí vaší diety, tak 5 kg, abych se dostala na váhu 57kg. V této váze jsem naprosto spokojená. Chtěla jsem se zeptat, jak dlouho by bylo potřeba držet jednotlivé fáze? Jinak se léčím na vysoký krevní tlak (beru Loristu a Concor). Co jsi pamatuji z dřívějška a od výživové poradkyně, vždy jsem začínala 2. fází. Stačilo by event. např. držet 2. fázi (3+1) 7 dní, a pak 3. fázi (2+2) 14 dní, na redukci těch 5 kg? Nebo navrhujete jiný postup?
A ještě bych měla jeden menší dotaz: Vadí, když se drží dieta opakovaně, v kratším časovém horizontu (třeba např. 1-2x do roka)? Může event. tělo na hubnutí přestat reagovat, nebo si nějak poškodit zdraví? S pousta lidí v mém okolí tvrdí, že to může poškodit játra, ledviny, event. střeva. Ikdyž já tomu nevěřím, vzhledem k tomu jaké mám naopak s dietou dobré zkušenosti.
Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, hubnutí Vám jde již ztuha proto, že jste téměř na normální hmotnosti. Začnu odzadu... Mýtus o tom, že dieta poškozuje játra a ledviny o ní šíří dva typy lidí: 1) Ti, co tomu vůbec nerozumí, ale přesto mají potřebu se k tomu vyjádřit (řada z nich je tlustých, takže na nich vidíme na první pohled, že žádnou jinou funkční metodu redukce nám nabídnout nemohou), 2) Výrobci či propagátoři jiných přípravků či metod hubnutí (ti potřebují znevěrohodnit konkurenci). Správně koncipovaná a medicínsky fundovaně seskládaná proteinová dieta je to nejlepší a nejzdravější, co v obezitologii existuje. Tečka. Teď dál, jak shodit těch 5 posledních kilogramů... Přesně tak, jak jste to napsala, ale bude to bez garance, protože už moc hubnout nepotřebujete. Konečně co se týká opakovaných dietních kúr. Řada mých pacientů si dává očistnou minikúru 2x do roka, během které vždycky shodí 2 - 3 kilogramy. Nemám dojem, že by jim to nějak hůře fungovalo. Problém dělají 2 věci: Nedodržení naprosté nezbytnosti velmi pozvolného návratu k normálnímu stravování po výrazné redukci a pak také výrazné kolísání hmotnosti (opakované přibírání a hubnutí v řádech desítek kilogramů). Poznámka na konec: Pozor na krevní tlak. Ten má tendenci se zcela přirozeně normalizovat s úbytkem hmotnosti. Tabletka antihypertenziva v sobě nemá zakódovanou hodnotu normálního TK a bude snižovat tlak i tomu, kdo ho má normální. Kontrolujte si to, prosím, a - ve spolupráci s Vaším praktickým lékařem - dávkování případně upravte. Dr. Ryc

Karin | 17. dubna 2021, 08:53


Dobrý den,pane doktore, jdu pro další radu. Úbytek váhy šel přesně dle vašich předpokladů- po 3 týdnech jsem se dostala ze 77 na 72 kg. Poté během 2 týdnů, kdy jsem již přidala 1 malé ovoce obden či tyčinku úbytek
již jen 1 kg. Ráda bych znala váš názor, zda mám již začít dle původní domluvy na 2 fázi, či raději ještě vytrvat v té první? Jaký by jste v mém případě viděl rozumný cíl?
Dále bych vás chtěla poprosit o vysvětlení- koupila jsem si Appetite moderator. Na obalu je napsáno, že se má brát ve 3 dávkách po 1g (1 sáček má 3 g), ale o pár řádků dále se píše, že celý sáček 3g se má rozpustit ve vodě a vypít vždy před jídlem. Je to myšleno tak, že si to má každý připravit dle svého uvážení?
Děkuji a přeji krásný den.

Dobrý den, ta hádanka je jednoduchá. Blížíte se normální hmotnosti a půjde to už hodně pomalu. To jest dejte so ještě týden v první etapě a pak pokračujte dle plánu (každá následující etapa má trvat dvakrát tak dlouho jako ta předchozí). A začněte se hýbat, když už nám ti kreténi povolili chodit na dvorek. Stran doplňku stravy - je to překlep - jeden sáček se rozpouští ve vodě celý. Nechám to opravit. Držím palce, Dr RYC

Aneta | 14. dubna 2021, 21:38


Dobrý den,
chtěla bych se Vás zeptat kolik fází a na jak dlouho bych je měla dodržovat když chci zhubnout 8-10kg.
Předem Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, ten cíl je příliš ambiciózní, viděl bych ho spíše na 5-6 kg. Doporučil bych 3 týdny v 1. etapě (3 proteinová a jedno pravé jídlo, tedy 3+1), 4 týdny ve 2. etapě (2+2) a pak dlouhodobě, nejméně do prázdnin, etapa číslo 3 (1+3). Důležitá věc: Respektujte druhy přípravků, které můžete do jednotlivých etap (fází) použít. Jsou označené číslem u obrázku každého přípravku. Dr. RYC

Karin | 15. března 2021, 09:37


Dobrý den, před 5 lety jsem úspěšně zhubla vaší dietou, kila se dlouho držela dole, žádný jo-jo efekt se nekonal.
Bohužel poslední 2 roky šla váha pomalu, ale jistě nahoru a hlavně poslední rok, po uzavření posiloven a přiznám se i deprese ze situace kolem Covidu , kdy jsem vyloženě měla chuť na tučné a sladké jsou skoro všechna kila zpět.. Stydím se, ale mám sílu vše znova zvládnout!
Prosím o vaše doporučení, jak si to časově rozvrhnout.
Je mi 47 let, 2 děti, 169 cm a váha nyní 77 kg.
Děkuji a přeji hezký den.

Není to nic strašného. Dejte si na 2-3 týdny 1. etapu, to jest tři proteinová jídla (pouze instantní sáčky) + jedno pravé jídlo dle popisu na našich www stránkách. Měla byste se dostat na cca 72 kg. Pak to bude chtít 2 týdny ve stejné etapě, ale už si můžete jeden sáček zaměnit za tyčinku nebo jiný snacking a k dopolední svačině přidat kousek ovoce (banán, jablko, mandarinku, atp.). Pak měsíc v etapě 2, to jest 2 proteinová jídla dle Vašeho uvážení a 2 pravá jídla dle popisu na našich webovkách. No a pak dlouhodobě etapu 3.
U všech našich přípravků máte vyznačené, do jaké etapy se hodí, takže chybu nemůžete udělat. Kdyby se to někde zadrhlo, tak se ozvěte. Budu držet palce, Dr RYC

Renka | 26. února 2021, 13:37


Dobrý den, prosím o informaci k rizikům diety v mém případě.
Žena 100kg, výška 170cm, cílová váha 88 Kg, 28 let. Mám od narození reflux žaludku. A před 10ti lety odoperován žlučník.
Již jsem vaši dietu užívala před 5 lety úspěšně.
Kamarádka mě ale upozornila, že je možné si toto dietou poškodit ledviny a játra. Je zde toto riziko v případě, že počítám s užíváním diety 2 měsíce a poté pozvolna přecházet z diety ke zdravému stravování.
Děkuji za odpověď.

Vaše kámoška tomu vůbec nerozumí. U zdravých jedinců, respektive u jedinců, kteří nemají nemocná játra či ledviny, je tato dieta zcela bezpečná, pokud se dodržuje tak, jak je psáno. Tohle story o poškozených játrech a ledvinách dost připomíná poškození mozku po Covidu. Když někdo pustí do éteru hovadinu, tak je tím trvanlivější, čím je ta blbost větší, Na tom je ostatně postavená každá myšlenková diktatura připouštějící jedinou možnou pravdu. Tu svou. Dr. Ryc

Pavel | 17. února 2021, 10:21


Dobrý den pane doktore, píšu po 2 týdnech v první fázi dle naší dohody. Zhubnul jsem ze 101kg na 95kg,mohu přejít do fáze č. 2?Cílová hmotnost je 90 až 92kg. Děkuji za odpověď.

Ano, teď je ten okamžik. Zařaďte jedno pravé jídlo do jídelníčku, přesně podle instrukcí popsaných na našich stránkách. Budu držet palce! Dr Ryc

Jana | 6. února 2021, 14:31


Dobrý den, za poslední 2 roky jsem dost přibrala a pevně jsem se rozhodla pro razantní změnu. Měsíc držím Vaší dietu, cítím se skvěle ,zhubla jsem 9kg, potřebuji ještě tak 12kg dolu. Jsem sportovní postavy, hodně aktivní, teď při dietě každodenní svižné procházky cca 7km, opatrně přidávám silové cvičení ve fitku. Ráda bych se dostala na váhu kolem 75kg (mám relativně hodně svalové hmoty,jako ideální hmotnost mám spočítanou váhu 73-79kg) Jak dlouho mám zůstat v 1. fázi diety? Ráda bych pak ve 2. fázi zase začala běhat, ale teď se bojím, že jsem na běh ještě těžká. Žádné zdravotní komplikace nemám. Děkuji za odpověď. J.

Dobrý den, na to není ´úplně univerzální rada... Pacientům doporučuji, aby zůstali v 1. fázi tak dlouho, jak dlouho jí budou snášet, to jest cca do bodu, kdy jim ke stanovenému cíli chybí poslední 4-5 kg (ve vašem případě tedy do hmotnosti cca 82 kg). Pak je třeba přejít do druhé fáze a začít zařazovat (velmi pozvolna!) pravá jídla dle pokynů uvedených na našich www stránkách. Co platí absolutně, je , že každá následující fáze má trvat 2x dlouhou dobu než ta předchozí, i když se během ní, třeba ve třetí fázi, už nehubne vůbec. A opakuji pořád dokola: Z hlediska prevence vzniku jojo efektu je třetí fáze vůbec nejdůležitější!
Co se týče pohybu: Na fyzickou aktivitu, na kterou je pacient dlouhodobě adaptován, nemá dieta žádný vliv a může v ní pokračovat (ne běhat maraton, pochopitelně). Pokud s ní chce teprve začít, pak doporučuji počkat na 2. polovinu 2. fáze.
Tak budu držet palce, ať se vám to celé podaří úspěšně dotáhnout! Do konce měsíce února rozšíříme sortiment o opravdové lahůdky, takže vám to půjde jedna báseň. Dr. Ryc

Pavel | 6. února 2021, 14:15


Dobrý den, rozhodl jsem se zhubnout Vaší dietou, měřím 183cm, váha 101kg, jsem sportovní postavy, hodně osvalený vršek, ale bohužel se mi tuk ukládá převážně na břiše.Chtěl bych redukovat min. 8-10kg. Budou mi stačit 2 týdny v první fázi a pak pokračovat přesně podle návodu na Vašich stránkách? Pravidelně cvičím ve fitku, mohu užívat při dietě doplňky stravy BCAA - směs aminokyselin a kreatin? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, musíte to vyzkoušet, to jest zkusit dva týdny v 1. fázi a podle toho zvolit další postup. Klidně napište za 2 týdny, navedu Vás. Ano, doplněk, který píšete, během diety užívat lze. Dr. Ryc

A. Vrbová | 25. ledna 2021, 11:37


Dobrý den pane doktore,
budete doplňovat připravky, které jsou momentálně v nabídce nedostupné?
Děkuji.
A. Vrbová

Dobrý den,
které máte konkrétně na mysli / o které máte zájem?

Děkujeme za dotaz.
Team Dietalegre

Mila | 14. ledna 2021, 21:28


Dobrý den.Mam 63 let,170 cm a 93 kg.Potrebuji zhubnout a nevim jak začít a co jíst.Dekuji.

Dobrý den, máte nadváhu cca 25 kilo. To je poměrně dost a chytřejší bude nechat se vést. S důvěrou se obraťte na mojí výživovou poradkyni, ona Vás navede (tel.: 731 612 705). dr Ryc

Markéta | 12. ledna 2021, 13:17


Dobrý den pane doktore,
můžu kombinovat medidiet s dietalegre?
Absolvovala jsem medidiet před 10 lety a to velmi úspěšně (14kg). Bohužel se mi to podařilo udržet asi 4 roky a pak šla kila nahoru. Ráda bych se dostala na váhu 75kg, vyšší cíle si už nedávám.
Děkuji za odpověď.

Ano, lze. Nejste na tom váhově nijak strašně, pusťte se do toho! dr Ryc

Martina | 25. října 2020, 21:41


A králíka samozřejmě bez kůže je to tak? Děkuji moc

U králíka to ani jinak nejde.... TEAM DIETALEGRE

Martina | 25. října 2020, 10:39


Dobrý den, chci se zeptat jestli si jako pravé jídlo můžu dat salát (ledový salát) kuřecí maso a zabalit to do pšeničné tortily? Třeba si to dat jako pravé jídlo k obědu a večer už jen vaší polévku ? Už nevím jaká práva jídla jíst pořad je to jen kuřecí maso zelenina a ryba :( tortila by to aspoň trochu pozměnila.
Nutriční hodnoty tortily
Bílkoviny 4g
Sacharidy 26g
Tuky 1g
Vláknina 2g
139kcal
Děkuji.

Tortilu nelze pro vysoký obsah sacharidů. Doporučujeme obohatit jídelníček o tofu a o jiné druhy masa, než jen kuřecí (například krůtí, králík, apod.). TEAM DIETALEGRE